Blog

WordPress Contact Form 7 Hata ve Çözümü

12 Kasım 2019

Uzun bir aradan sonra öncelikle kendime merhaba.  Bir çok kez WordPress çalışmalarımda kullandığım Contact Form 7 eklentimizin hata vermesi ile başıma gelen ve basit bir çözümü olan bu olay sonunda yazmamı sağladı diyebilirim. Lafı ve konuyu da çok uzatmadan çözümümüze geçelim.

WordPress kullanıyorsanız ki kullanıyorsunuz o yüzden buradasınız. Contact Form 7 iletişim formu eklerken en sık karşılaştıkları hata “İletinizi gönderme başarısız oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin ya da yönetici ile başka bir yöntemle iletişime geçin.” hatasıdır.

Contact form 7 hatası ile karşılaşmamızın nedeni hosting sunucunuzun spam mail gönderimine engel olmak için mail fonksiyonlarını kapalı tutmasından kaynaklanmaktadır. Bunun da yolu SMPT’dir.

Eklentiyi silip tekrar yüklemek, sürümü değiştirmek işe yaramadı ise yapılacak en akıllı çözüm ise şöyle;

 • WP-Mail-SMTP eklentisini kurarak işe başlıyoruz.

Gerekli Ayarlamaları Eklediğim görselde ki gibi kendinize göre ayarlıyorsunuz.

Contact Form 7 SMTP Ayarları

Contact Form 7 SMTP Ayarlar:

  • From Email: E-posta gelen sekmesine, maillerin gelmesini istediğimiz bir e-mail adresimizi giriyoruz. Aldığınız mail’ler bu posta adresine gelecektir.
  • From Name: E-posta’ta da ki görünen isminiz. İstediğiniz gibi doldurabilirsiniz.
  • Mailer: Hosting sunucularında php mail kapalı olduğundan, bütün e-postalarımız SMTP üzerinden gönderilecektir. Send all WordPress emails via SMTP seçeceğini seçiyoruz.
  • SMTP Host: Gerekli SMTP sunucu adresi ve portu genellikle e-mailiniz de gönderilen hosting hesap bilgilerinde yer almaktadır. Bir çok hosting firması genellikle mail.alanadi.com sunucu adresini kullanmaktadır. Yine de e-mailinizi kontrol edin ve gerekli SMTP sunucu adresini ve portunudoldurun. Hosting hesap bilgilerinde SMTP ayarları yer almıyorsa hosting firmanıza ulaşarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.
  • SMTP Port: 587
  • Encryption: No encryption seçeceğiz.
  • Authentication: Kimlik doğrulaması SMTP üzerinden yapılacağından Yes: Use SMTP authentication‘ı seçiyoruz.
  • Username: Açtığımız E-Posta’yı yazıyoruz.
  • Password: Açtığımız E-Postanın şifresini yazıyoruz.

İşlem bu kadar arkadaşlar, bütün ayarları yaptıktan sonra Değişiklikleri Kaydet diyerek wordpress siteniz de sorunsuz bir şekilde mail almaya başlayabilirsiniz. Konu hakkında istediğiniz taktirde, yardımcı olabilirim.

Paylaş / Share
Merhaba

Merhaba, Ben Barış.
29 yaşındayım. 11 yıldır internet sektöründe yer almaktayım. Sizlere Web Tasarım, Logo Tasarım Google Harita Kaydı, Google Reklam ve Local Seo (yerel google sıralamasında) alanlarında yardımcı olabilirim.

Daha fazla Referans için benim ile iletişime geçebilirsiniz. Caya Work Firması ile çalışmaktayım.