Blog

Ses kaydından yazıya çeviri yapın

08 Kasım 2020

Ses kaydı yaptıktan sonra yazıya çeviren, videodaki konuşmaları yazıya çeviren ücretli, ücretsiz ve deneme süreli uygulamalar ve siteler,  yazı yazarak geçimini sağlayanların, öğrencilerin, akademisyenlerin ve gazetecilerin elini büyük ölçüde rahatlatıyor. Yaklaşık 1-2 yıl gibi bir zamanda yaygınlaşan bu uygulamalardan benim en çok kullandıklarım ve piyasada oldukça rağbet gören uygulamalar ve siteler şu şekilde:

4- VoiceDocs

Voicedocs ile Konuşmalarınızı Yazıya Dökün - ShiftDelete.Net

Sesten yazıya çeviren araçların başında voicedocs uygulaması geliyor.

Ücretli bir uygulama olan Voicedocs, son zamanların alanında en trend uygulamalarından biri. Sesten yazıya çeviri ve ses kaydını yazıya dökme konusunda oldukça başarılı bir uygulama olan Voicedocs‘u 10 dakika süren kayıtlarınız için ücretsiz kullanabiliyorsunuz. İsterseniz cep telefonunuza uygulama olarak indirebileceğiniz Voicedocs’ta, 10 dakika üzerindeki ses kayıtlarının deşifresi ücretli. Öte yandan Voicedocs’un mobil uygulaması da mevcut. Appstore ve Play Market’ten ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamayı telefonunuza kurduğunuz takdirde istediğiniz her alanı, sadece telefonunuza seslenerek doldurabilir ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

3-Google Speech

Google Cloud TTS ( text-to-speech) artık daha ucuz ve erişilebilir -  Webrazzi

 

Google’ın speech sayfası, yazıyı sese çevirmesinin yanı sıra videolarınızdaki konuşmaları da sese aktarabiliyor.

Google’ın sesten yazıya çevirme araçları üzerine pek çok çalışması mevcut. Özellikle mobil alanda oldukça önemli çalışmalar gerçekleştiren Google, speech özelliğiyle kullanıcılarına ücretsiz hizmet veriyor. İndireceğiniz bir sanal ses driver‘ı aracılığıya video kayıtlarınızı da yazıya dönüştürebileceğiniz site, pek çok açıdan çalışmalarınızda fayda sağlayabilir. Konuyla ilgili çekilmiş bir de youtube videosu buldum. İşinize yarayabilir.

2- Google Döküman

Google Dokümanlar İle Harikalar Yaratmanızı Sağlayacak İpuçları |  ListeList.com

 

Google Döküman sayesinde hem yazılarınızı çevrimiçi ortamda saklayabilecek hem de konuşmalarınızı yazıya dökebileceksiniz.

Google’ın bir diğer ve çok faydalı uygulamalarından biri olan Google Döküman, ücretsiz olmasının yanı sıra yazılarınızın çevrimiçi saklanması açısından da oldukça faydalı bir uygulama. Tüm bu faydaları yetmezmiş gibi Google Döküman aynı zamanda, sesten yazıya çevirme özelliği taşıyor. Gerçekten daha ne olsun dedirtecek türden bir yapıya sahip olan Döküman’ın araçlar menüsünden sesle yazma özelliğini aktif hale getirdiğinizde, siz konuşurken konuşmalarınız yazıya dönüşüyor.

 1- Dictation.io

Languages Supported by Online Speech Recognition

 

Dictation.io ses algılama konusunda diğerlerinden bir adım öne çıkıyor.

Ve geldik son uygulamamıza. Dictation.io sitesi, sesi yazıya çeviren önemli sitelerin başında geliyor. Bu siteyi diğerlerinden ayıran en büyük özellik, ses algılama konusunda çok hassas ve başarılı olması. Elbette diğer site ve uygulamaların da ses algılama kapasitesi çok iyi ancak ancak kullandığım kadarıyla Dictation.io adresinin bu konuda diğerlerinden bir adım önde olduğunu fark ettim.

Sonuç olarak yazı ile ilgiliniz işleriniz yoğunsa yazdığım uygulamalar sizin elinizi epey rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Uzun bir süredir kullandığım bu uygulamalar sayesinde zamandan epey tasarruf etmeyi başardım. Sizler için de zaman faktörü önemliyse ve artık yeni bir yöntem arayışı içerisindeyseniz sesten yazıya çeviri konusunda çığır açan bu uygulamalara göz atmanız faydalı olacaktır.

Paylaş / Share