Blog

Kurumsal Maillerinizi Yandexe Taşıyın! Ücretsiz Kullanım

12 Kasım 2019

Merhaba, hem size hem de kendime hatırlatıcı olması sebebi ile bu yazıma başlamak istiyorum.

Kurumsal Mail adresleriniz için hem ücretsiz hem de spam olayına çok takılmadan kullanmak için yandex'e geçmeniz (alternatif google olabilir, ancak ücreti sebebi ile ikinci planda kalmakta tarafımca.) tam isabet bir karar olacaktır.

1. Adım: Yandex Hesabınla Giriş Yapılması

Yandex-kurumsal-mail

İlk olarak connect.yandex.com.tr adresine gidin ve Yandex hesabınızla giriş yapın (@Yandex.com uzantılı mail adresiyle). Eğer daha önceden Yandex uzantılı mailiniz yoksa hemen oluşturabilirsiniz.
Kurum Yandex’e girdiğinizde aşağıdaki gibi bir bölüm görünecektir. Buradaki etki alanı kısmına domaininizi yazın. Örneğin: domainadi.com

 2. Adım: Alan adınızı doğrulayın

Yandex-kurumsal-mail-acma

Yandex size alan adınızı doğrulamanız için 3 yöntem sunuyor. İstediğinizi seçerek yapabilirsiniz. Ben genelde ilk maddeyi tercih ediyorum. Örneğin bana yandex_13a5d6e6b989b87e.html dosya oluşturmamı istemiş. İşlemi yapıp sunucuya atıyoruz.
Daha sonra Alan Adının Sahibini Doğrula butonuna tıklıyorum. Eğer işlemleri doğru yaptıysanız onaylandığını göreceksiniz.

 3. Adım: cPanel’ de MX Kayıtlarına Ulaşmak

cpanel-mx-kaydi

MX kayıtları, postaları kullanıcılarınızın posta hesaplarını barındıran sunuculara yönlendiren alan adınız ile ilişkilendirilmiş DNS ayarlarıdır. Web sitenizin cPanel kısmına girin. Eposta ayarlarının olduğu bölümde MX Girişleri adında bir kısım bulunuyor.

 4. Adım: MX Kaydı Eklemek

Yandex-mx-kaydi-eklemek

cPanel’de MX Girişi kısmına geldiğinize göre yeni ekle kısmına Yandex’in bize verdiği MX kayıtlarını girebiliriz.
cPanelde aşağıdaki gibi farklı alanlar yok. Öncelik kısmına 10 , Hedef Yer alanına da mx.yandex.net (önceki isim sunucunuzun firması olacaktır.) yazmanız yeterli olacaktır..

Daha Sonra Connect olarak verdiğim alana gelin,
https://connect.yandex.com/portal/home
Yönetici Araçlarına Tıklayın
Kurumsal Yapıya Tıklayın
Ekle,
Gereken yerleri doldurun mailimizi artık aktif ettik. Tek yapmamız gereken giriş yaparak kullanmamız. (Dilediğiniz kadar posta ekleyebilirsiniz.)


Bunu da yaptıktan sonra bağlantıyı tamamlamış oldunuz. Artık tek yapmanız gereken https://mail.Yandex.com.tr/?pdd_domain=domainadiniz.com girip Yandex Mail’in keyfini sürmek.

Adımlarda takıldığınız bir nokta olursa yorum yazarak benden yardım alabilirsiniz.

Paylaş / Share