Blog

Google Adwords Ücretleri Ve Reklam Fiyatları

12 Kasım 2019

Google reklam ücretleri konusunda değişik yöntemler uygulamakta ve bu yöntemler uyarınca tahsilat işlemlerini gerçekleştirmektedir. Gerçekten de objektif ve kontrol edilebilir bir yapıda olması muhtemelen Google firmasını en çok kullanılanlar arasında getirmektedir. Bir reklamın maliyeti nedir sorusunu doğrudan cevaplayabilmek başta mümkün değildir. Çünkü çok çeşitli değişkenlere göre ayarlanan sistemde bazı faktörler açık arttırmaya bağlı olabilmektedir. Google adwords ücretleri tamamen sonuç odaklı olduğu için tıklanması veya sitenizle iletişime geçilmesi durumunda ücret ödersiniz yani birilerinin sitenizi görmesi sizin bedel ödemeniz gerektirmez. Kaldı ki her gün girdiğimiz sitelerde onlarca reklam gösterilmektedir. Sadece gösterim ücretlendirme konusunda yeterli kabul edilse idi bütçeler çok kolay bir şekilde tükenebilirdi.

Google Reklam Fiyatları
Fiyatlandırmada kullanılan alternatif sistemler: Tıklama başına ücretlendirme (CPC) , görüntüleme başına ücretlendirme (CPM), Aksiyon başına ücretlendirme (CPL), satın alma başına ücretlendirme (CPM ) olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok karışık gibi görünen bu sistemin ayrıntılarını bilmenize gerek olmadan isterseniz sizler için tüm ayarlamaları yapmaktayım. Ancak yine de kısaca bilgilendirme yapacak olursam, tıklama başına ücretlendirmede, potansiyel müşteriler verilen URL adresine tıklaması ile ücretlendirme yapılmış olmaktadır. Görüntüleme bazlı ücretlendirmede 1000 defa görüntülenmesi 1 birim olarak kabul edilir ve ona göre tahsilat yapılır. Aksiyon başına belirlemede tıklama ya da görüntüleme olmamaktadır. Üyelik için para ödenmekte ve reklamın kontrolü müşteriye bırakılmaktadır. Google adwords ücretlerinin sonuncusu olan satın alma başına ücretlendirme yönteminde eğer bir müşteri ürünü satın alırsa reklam verenden tahsilat yapılmaktadır. Ticaretten net kazanç elde etmeniz için reklama ayırmanız gereken meblağ ortalama yüzde 2 ile 10 arasında olmalıdır. Tabi duruma göre de yüzdelik oran daha da artabilmektedir.

Paylaş / Share
Merhaba

29 Yaşında 11 yılını internet sektörüne vermiş, sizlere yardımcı olmaktan gurur duyan bir insanım. Tecrübem ile Menununiyetinizin birleştiği noktayı yakalamayı amaç edinmiş, sizin için ihtiyaçlarınıza odaklı, özel, güzel ve güvenilir web sitesi çözümleri geliştirmekteyim. Sanal dünyada sizin aynanız olacak web sitesi için benim ile iletişime geçebilirsiniz.